Co daje Ci posiadanie mentora?

Photo by krakenimages

Coraz więcej osób poszukuje dla siebie kogoś więcej, niż idola. Chcemy mieć w swoim pobliżu kogoś, kto będzie w stanie nauczyć nas wszystkiego, co kiedyś nam się przyda, jednocześnie bez powoływania się na wadliwy od lat system edukacji. Mentor, którego możemy poszukiwać na studiach, wśród naszych znajomych albo w internecie, to osoba, które może całkowicie zmienić nasze życie i podejście do niego.

Możliwość konsultowania swojej wiedzy
Mentor to nie tylko osoba, która nas uczy, ale także taka, która jest otwarta na nowe możliwości i nasze propozycji. Osoba, którą wybierzemy na to stanowisko, powinna być w stanie konfrontować z nami to, co wie i podchodzić do tego w miarę obiektywnie. Mentor nie tylko naprowadza nas na właściwe rozwiązanie, ale jest także w stanie spokojnie i bez nacisków zapewnić nam kolejny punkt widzenia na sprawę, z którą się obecnie zmagamy. Konsultowanie naszej wiedzy z bardziej doświadczoną, ale jednocześnie otwartą osobą zawsze pomoże nam wynieść coś nowego i ulepszyć nasze plany.

Znalezienie inspiracji do rozwoju
Mentor powinien być dla nas inspiracją. Spędzanie z nim czasu ma być dla nas przyjemnością, a nie przykrym przymusem. To bardzo ważny warunek, bo taka osoba musi być przez nas szanowana i poważana. Jeśli będziemy z kimś przebywać, bo mamy taki obowiązek, bardzo szybko zaczniemy żywić do takiej osoby niechęć. Prawdziwy mentor będzie nas inspirował każdego dnia do podejmowania nowych wyzwań i szukania nowych rozwiązań. To, dokąd zaszedł i wiedza, którą dysponuje, powinny przypominać nam, dokąd my sami dążymy i cały czas rozwijać się, żeby osiągnąć jeszcze więcej.

Osoba, na której błędach możesz się uczyć
Mentor to prawdziwa skarbnica wiedzy. Zazwyczaj wybieramy go na podstawie jego doświadczenia, a także tego, co musiał przeżyć, żeby znaleźć się w miejscu, które obecnie zajmuje. Na pewno popełniał po drodze masę błędów. Jeśli jest otwarty i chce nam pomóc, nie będzie miał żadnych problemów z podzieleniem się z nami jego historią i przestrzeganiem nas przed popełnianiem podobnych błędów. Dzięki temu my czerpiemy doświadczenie, jednocześnie nie marnując czasu na dowiadywanie się tego, co wie już osoba, która jest naszym mentorem. Dzięki temu rozwijamy się szybciej i osiągamy więcej.

Dodaj komentarz