Co sprawia, że pracownik pozostaje nam lokalny?

three men laughing while looking in the laptop inside room

Dziś lojalny pracownik jest na wagę złota. W końcu cały czas inwestujemy w to, żeby poszerzał swoją wiedzę, uczył się i przekładał się na coraz lepsze zyski dla naszej firmy. Czasami po kilku szkoleniach jakaś osoba decyduje się odejść, bo znalazła dla siebie coś lepszego. Naszym zadaniem jest więc dbać o to, żeby pracownicy, w których inwestujemy, czuli się u nas na tyle dobrze, żeby nie czuli potrzeby rozglądania się za czymś nowym.

Ciągłe dbanie o poprawę jakości pracy
To, jakie warunki panują u nas w biurze, jest niesamowicie istotne. Nie możemy oczekiwać, że pracownik za wszelką cenę z nami zostanie, skoro od dwudziestu lat pracuje na tym samym komputerze, musi przynosić swoją własną myszkę z domu, a do tego musi sam sobie płacić za parking. Ciągłe dbanie o poprawę jakości pracy to nie tylko próba zachowania przy sobie pracownika, ale także wpływanie na jego efektywność i chęć do pracy oraz opinię, która krąży o nas wokół potencjalnych przyszłych pracowników. Komfort pracy przekłada się na masę rzeczy, których nie doceniamy, póki nie odczuwamy ich pogorszenia.

Dbanie o uczciwość i przejrzystość umów
W dzisiejszych czasach umowa jest dla nas najważniejsza. Nigdy nie przystępujemy do pracy, póki jej nie podpiszemy i dbamy, żeby była na niej uwzględniona tylko prawda. Dlaczego to takie ważne dla pracownika? Bo na podstawie umowy jest mu wypłacane wynagrodzenie, ale także jest ona podstawą jego praw w naszej firmie. Jeśli zaczniesz coś z nią kombinować, zmieniać czy wymagać, żeby pracownik zgodził się na coś, co nie zostanie udokumentowane odpowiednim aneksem, to nie licz na to, że pozostanie on lojalny. Szukamy miejsca, gdzie będziemy traktowani z szacunkiem, ale także będziemy bezpieczni.

Stawianie na szybkie rozwiązywanie konfliktów
To, jaka atmosfera panuje u nas w pracy, bardzo mocno wpływa na to, czy pracownicy chcą w niej zostać. Jeśli cały czas dochodzi do konfliktów, to oznacza, że coś w naszym zespole nie gra. Być może jedna osoba cały czas utrudnia pracę innym, ktoś rzuca nieprzyjemne żarty albo wykazuje się chamstwem. Takie zachowania współpracowników potrafią skłonić nawet najbardziej cierpliwą osobę do szukania sobie miejsca gdzie indziej. Brak reakcji z naszej strony pokazuje tylko naszym pracownikom, że nie przeszkadza nam to, że nie są traktowani z szacunkiem tak długo, jak wykonują swoją pracę i się nie skarżą.

Dodaj komentarz